Anasayfa Medya Bizden Haberler Ev Temizliğinde 8 Pratik Bilgi!

Ev Temizliğinde 8 Pratik Bilgi!

Kadınlarımızın özellikle de #Evdekal’dığımız bugünlerde en çok yaptığı ve her zaman şikâyetçi oldukları iş şüphesiz ev temizliği. Hele de temizlik yaptıktan sonra bu temizliğin görünmemesi kadınlar için tam da bir kâbus senaryosu gibi. Peki bu duruma düşmemek için temizliğe nereden başlanmalı ve evinize ışıltı ve parlaklık katmak için neler yapılmalı? İşte size 8 pratik ipucu ile evleri pırıl pırıl etme önerisi...

1 - İŞE LİSTE YAPARAK BAŞLAYIN

1 - İŞE LİSTE YAPARAK BAŞLAYIN

Temizliğe başlamadan once bütün odaları gezip bir liste yapın. Odalardaki dağınıklığı kaldırıp odayı temizliğe hazırlayın. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın, eşyası az olan evi temizlemek her zaman daha kolaydır.

2 - HER TEMİZLİKTE AYNI NOKTADAN BAŞLAYIN

2 - HER TEMİZLİKTE AYNI NOKTADAN BAŞLAYIN

Temizlik süresini kısaltmanın en önemli yollarından biri temizlikte her seferinde aynı sırayla gidilmesidir. Odaları taker taker sırasıyla temizleyin. Böylece diğer odalar arasında vakit kaybetmeden temizliği hızla bitirebilirsiniz.

3 - ALTIN KURAL: YUKARIDAN AŞAĞIYA, SOLDAN SAĞA

3 - ALTIN KURAL: YUKARIDAN AŞAĞIYA, SOLDAN SAĞA

Temizliğe mutlaka yukarılardan başlayın. Yani önce sehpanın tozunu alarak değil, onun tekrar tozlanmasına sebep olabilecek perdenizin ya da tavandaki avizenizin tozunu alarak başlayın. Aynı şekilde temizliği soldan sağa yönlü yapmak da zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

4 - CAMLAR İÇİN CAM SİLECEĞİ KULLANIN?

4 - CAMLAR İÇİN CAM SİLECEĞİ KULLANIN?

Pencere ve cam temizliğinde kağıt havlu, gazete veya bez kullanıyorsunuz ancak istediğiniz parlaklığı elde edemiyorsunuz. Bu durumda cam silme aparatlarından yardım alın. Böylece camlarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

5 - MALZEMELERİ BİR ARAYA TOPLAYIN

5 - MALZEMELERİ BİR ARAYA TOPLAYIN

Temizlikte seri olmanın püf noktası; temizlik malzemelerinin elinizin altında olmasıdır. Doğru malzemelerle temizliğiniz daha rahat ve kolay olacaktır. Mutfak, banyo-tuvalet ve genel temizlik için ayrı bir köşede ayrı ayrı malzeme oluşturmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

6 - MOBİLYALARIN ALTINI TEMİZLEMEYİ İHMAL ETMEYİN

6 - MOBİLYALARIN ALTINI TEMİZLEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Evlerinizde bulunan ağır mobilyaların altını sıklıkla temizliyor musunuz? Hayır diyorsanız şimdi temizliğin tam zamanı. Temizlik öncesi odalarınızda bulunan mobilyaları sürükleyip altlarını ve arkalarını temizliğe hazır hale getirmek size zaman kazandıracaktır.

7 - MİKROFİBER TOZ ALMA BEZİNDEN FAYDALANIN

7 - MİKROFİBER TOZ ALMA BEZİNDEN FAYDALANIN

Mikrofiber temizlik bezi özellikle panjurları, evimizde bulunan kitapların üstlerini, çerçeveleri ve toz biriken köşeleri temizlemek için idealdir. Toz bezlerinden daha pratik olan mikrofiber bezler ile yapacağınız temizliğin farkını hissedeceksiniz.

8 - PASLI YÜZEY TEMİZLİĞİNDE LİMON KULLANIN

8 - PASLI YÜZEY TEMİZLİĞİNDE LİMON KULLANIN

Balkon demirleri ya da diğer metallerin yüzeylerinde oluşan pas lekelerini çoğu zaman ne kadar uğraşırsak uğraşalım çıkaramayız. Paslı yüzeylerin temizliğinde pas çözücü kullanmak zorunda kalıyoruz. Pas sökücü yoksa ne yapmak gerekir diyorsanız, her evde bulunan limon tam da bu işe göredir. Limonda bulunan asit pas çözme özelliğine sahiptir. Limonu ikiye böldükten sonra pas lekesine sıkın ve bekletin. Daha sonra duruladığınızda pas lekesinin gittiğini göreceksiniz.