Anasayfa Medya Bizden Haberler Sararan Yataklarınız Nasıl Bembeyaz Olur?

Sararan Yataklarınız Nasıl Bembeyaz Olur?

Sararan Yataklarınız Nasıl Bembeyaz Olur

Evimizde kullandığımız bembeyaz yataklar çeşitli nedenlerden zamanla sararmaya başlar. Her ne kadar üzerinde yatmaya devam etsek de bu durum canımızı sıkar. Bu sarartıları temizlemek için her yolu denediniz ancak bir türlü çıkaramadınız. O zaman bu lekeleri temizlemenin ipuçlarını söyleyelim. Göstereceğimiz yöntemlerle sararan yataklarınızın bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Sararan yatakları zor gibi görünse de aslında yapacağınız kolay bir temizlikle başarıya ulaşacaksınız. Herkesin evinde bulunan lavanta yağı, karbonat, sirke, oksijenli su ve çamaşır suyu gibi malzemeleri kullanarak hazırlayacağınız karışımlar ile sararan yataklara hızlı bir şekilde veda edebilirsiniz.

1. KARBONAT İLE YATAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Karbonat ile Yatak Temizliği Nasıl Yapılır

Mutfaklarımızın vazgeçilmez malzemelerinden olan karbonatın temizlikte de üstlendiği pek çok görev vardır. Bunların en başında da sararmış yataklar gelir.

Şimdi en önce elektrikli süpürge ile yatağı süpürüp kir, toz ve ölü deri gibi pisliklerden temizleyin. Böylece yatağımızı karbonat karışımı ile temizlenmeye başlayabiliriz.

Hazırladığımız bir kova soğuk suya birkaç yemek kaşığı karbonat ekleyip eriyinceye kadar karıştırın. Temizleme bezini karbonatlı suya batırıp yatağınızın sararan yerlerini sildiğinizde sarartıların gittiğini göreceksiniz.

2. BEYAZ SİRKE İLE YATAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Beyaz Sirke ile Yatak Temizliği Nasıl Yapılır

Çoğumuzun mutfaklarında bulunan, yemeklerde kullandığımız beyaz sirke de yüzey beyazlatma ve lekeleri çıkarma konusunda birebirdir.

Bunun için ilk olarak temizlikte kullandığımız kovaya ılık su koyun.

Ardından ılık suyun içerisine 2 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin.

Mikrofiber bezi sirkeli suya batırıp çıkardıktan sonra bu bezle yatağınızdaki sararmış yerleri silin. Sarartı lekelerinin temizlendiğini göreceksiniz.

3. ÇAMAŞIR SUYU İLE YATAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Çamaşır Suyu ile Yatak Temizliği Nasıl Yapılır

Ev temizliğinde en çok kullanılan ürünlerden biri hiç şüphesiz çamaşur suyu. Peki çamaşır suyunun sararmış yatakların bir numaralı düşmanı olduğunu biliyor musunuz!

Temizlik kovamızın yarısına kadar soğuk su koyduktan sonra içerisine 1 kapak çamaşır suyu ekleyin. Hazırladığınız karışıma mikrofiber bezi batırıp çıkardıktan sonra yatağınızı ovarak güzelce silin. Böylece lekelerin çıktığını göreceksiniz.

4. YATAKLARIN TEMİZ KALMASI İÇİN UFAK İPUÇLARI

Yatakların Temiz Kalması için Ufak İpuçlar

Yatağımız sarardıktan sonra lekeyi çıkarmak için çeşitli karışımlar kullanabiliyoruz. Peki bu sarartı olmadan önce ne gibi önlemler almalıyız? Yatağınızın sararmaması için de çok şey yapabiliriz. Öncelikle şilte için koruyucu kullanın. Hem oldukça kullanışlı bir eşya olan yatak koruyucusunu çamaşır makinesinde de yıkayabilirsiniz.

Şiltenizi mevsimsel olarak çevirin. Böylece yatağınızın hem sararması hem de eskimesini geciktirirsiniz.

Yatağınızı sık sık havalandırarak güneş ışığı almasını sağlayın. Bu şekilde yatağınızın ilerleyen zamanlarda ilk aldığınız günkü kadar yeni göründüğünü göreceksiniz.