Anasayfa Medya Bizden Haberler Yasaklar Kalktı Mobilya Sektörü Hareketlendi

Yasaklar Kalktı Mobilya Sektörü Hareketlendi

Korona virüs salgını sonrası hayat yeniden normale dönmeye başladı. Salgın nedeniyle işleri durma noktasına gelen firmalar da yavaş yavaş eski hareketliliklerini bulmaya başladı. Salgın nedeniyle yasaklanan düğünlerin 1 Temmuz itibariyle başlayacak olması da mobilya sektörünü hareketlendirdi. Adana’da üretim yapan mobilya firmaları düğün sezonunun açılmasıyla birlikte en az yüzde 80 kapasite ile çalışmaya başlarken bazı firmalar 7 gün 24 saat çalışarak siparişleri yetiştirmenin derdine düştü.

Yasaklar Kalktı Mobilya Sektörü Hareketlendi

Firmalar Yüzde 80 Kapasite İle Çalışıyor

Adana Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, salgından en fazla etkilenen sektörlerden birinin de mobilya sektörü olduğunu söyledi. Sektörde 2-3 aydır yaprak kımıldamadığının altını çizen Avcı, yasakların kalkması ve vakalardaki düşüşün mobilya sektörünü sevindirdiğini anlattı. Mobilyacıların 2 aydan fazladır üretim yapmadıklarına vurgu yapan Avcı, “Ancak kredi destekleri, mobilya, beyaz eşya alımındaki uygun kredi faizleri ve taksitlendirme imkânlarının artmasıyla işlerdeki durgunluk bitmeye başladı. 1 Temmuz itibariyle düğün yasaklarının da kalkmasıyla birlikte evlenecek çiftler mobilya alışverişine çıkmaya başladı. Böylece tekrar mobilya üretimi başladı. Adana’da üretim yapan firmalar en az yüzde 80 kapasiteyle üretim yapıyor. Bazı firmalar siparişleri karşılamak için yüzde 100’e kapasiteye ulaşırken, fazla mesai ile talepleri karşılamaya çalışıyor. " dedi.

Bütün Sektörlerde Canlanma Var

Adana’da avangard ve modern koltuk takımı, yemek odası takımı ve yatak odası takımı yaparak piyasaya sunan Rodima Mobilya Şirket Müdürü Sait Erdem de, düğünlerin serbest hale gelmesiyle birlikte işlerinin açıldığını söyledi. Mobilyadaki yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesinin de hareketlilikte payı olduğunu anlatan Erdem, “Düğün yapacak insanlar sadece mobilya değil A’dan Z’ye her eşyasını alarak evlerini dizmeye başladı. Mobilyadaki yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi de önemli bir etkendi. Mobilya üreticisinin belini doğrultması için bu oranın devam etmesi lazım. Herkese teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.